Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
środa,24 kwietnia
Imienieny:
Aleks, Grzegorz, Aleksander
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Kościół Parafialny
obrazek
Kościół w Bierzgłowie powstał po roku 1300, a pierwsze o nim wzmianki pisane pochodzą z roku 1319. Pierwotnie nosił wezwanie św. Wawrzyńca; od około 1670 roku kościół nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Parafia obejmuje wsie: Bierzgłowo. Czarne Błoto, Łubianka, Zamek Bierzgłowski.

Kościół murowany z początku XIV wieku, jeden z najstarszych kościołów wiejskich na terenie Ziemi Chełmińskiej, pierwotnie pod wezwaniem Św. Wawrzyńca, obecnie od 2 połowy XVII wieku noszący wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obiekt gotycki orientowany, zbudowany w przeważającej części z ciosanych kamieni polnych przy oszczędnym użyciu cegły w portalach wykrojach okiennych i szczytach. Założony w rzucie poziomym na planie prostokąta, przykryty dwuspadkowym dachem ceramicznym.

Kamienne mury obwodowe wieńczą dwa szczyty schodkowe: gotycki na fasadzie zachodniej i neogotycki na elewacji wschodniej. Do wnętrza prowadzą dwa ostrołucznie zwieńczone portale o bogato profilowanych ościeżach: główny w fasadzie oraz boczny po stronie południowej, ten ostatni jako wewnętrzny, przysłonięty dobudowaną w 1982 roku neogotycką kruchtą, przekształconą na zakrystię. Trzy ostrołucznie zwieńczone otwory okienne znajdują się jedynie w elewacji południowej, a dwa mniejsze w zachodnim szczycie. Wnętrze pomieszczenia przykryte jest kolebkowym, drewnianym stropem kasetonowym.

Ołtarz boczny, klasycystyczny z połowy XIX wieku z centralnym obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej z tego czasu oraz drugim mniejszym w zwieńczeniu z przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy. Retabulum tego ołtarza składa się z niskiej predelli, umieszczonej na niej części centralnej z dużym obrazem Matki Boskiej, flankowanym dwiema doryckimi kolumnami wspierającymi szerokie belkowanie, na którym osadzone prostokątne zwieńczenie. Po zewnętrznych stronach kolumn stoją rzeźby dwóch niezidentyfikowanych świętych. Skromny wystrój plastyczny na stawy ołtarza stanowią stylizowane ornamenty oraz dorobione podczas ostatniej konserwacji wąskie uszaki.

Odpust - 15 sierpnia

Msze Święte:
niedziele i święta: 8.10, 9.45, 11.00;
dni powszednie: 8.10, 16.00 (zima), 17.00 (lato).
Spowiedź w dni powszednie 30 min. przed Mszą.

(za: parafiawbierzglowie.pl)
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ